Anunțuri ADL-ANMB

Inceperea anului universitar

Inceperea anului universitar

de către Toma Alecu-
Număr de răspunsuri: 0

Dragi profesori colegi si dragi studenti,

Pentru a evita aparitia si propagarea unor informatii incomplete sau false, legate de inceperea anului universitar 2020-2021, va aducem la cunostinta urmatoarele aspecte:

Conducerea Academiei Navale urmareste cu atentie evolutia situatiei medicale locale si nationale, precum si deciziile din mediul universitar generate de pandemia de COVID 19. In prezent, se analizeaza diverse optiuni privind derularea activitatilor didactice. O decizie finala, detaliata, va fi luata in perioada imediat urmatoare si va fi comunicata tuturor in timp util.

In acest moment, este clar ca anul universitar va incepe diferit in functie de specializare si anul de studii. Pentru sectia civila se va adopta un sistem mixt: cursurile vor fi integral online, seminariile partial online iar laboratoarele se vor desfasura onsite integral. De asemenea, avem in vedere modularizarea orelor de predare fata in fata in functie de ani de studii si specializari, pentru a reduce la maxim aglomerarea spatiilor si implicit riscul de infectare. Din pacate, numarul de locuri disponibile in camin va fi si el redus, pentru a asigura respectarea normelor sanitare in vigoare, cazarea urmand a se face numai in situatii speciale si pentru perioade reduse de timp. Nu in ultimul rand, am stabilit trasee speciale, am marcat zone in salile de clase, am instalat dozatoare cu dezinfectanti, etc.

Obiectivul principal in acest an este sa pastram calitatea activitatilor didactice (fizice si online) la nivelul asteptarilor si traditiei care ne-au consacrat, dar fara a periclita siguranta studentilor si cadrelor didactice.

Va recomand sa urmariti permanent site-ul anmb unde veti primi toate informatiile in timp util.

Va doresc vacanta placuta si sa ne revedem cu bine si sanatosi!

Comandant (Rector) al Academiei Navale “Mircea cel Bătrân”
Conf. univ. dr. ing. Alecu TOMA