In conformitate cu prevederile Regulamentului activitatii profesionale a studentilor, Consiliul de Administratie al ANMB a aprobat desfasurarea unei sesiuni speciale de examene în luna aprilie pentru studenţii care se află în următoarele situații:
A1. Au efectuat voiaj internaţional în anul universitar 2025-2026 și nu au participat la sesiunea I de examene a anului universitar 2025-2026.
A2. Urmează să efectueze voiaj internaţional începând cu luna mai 2026 şi nu vor fi prezenţi la sesiunea a II-a de examene. În cazul acesta studenţii vor depune odată cu cererea de examinare adeverinţa din partea companiei care certifică data plecării în voiaj;
A3. Au fost în concediu medical în anul universitar 2025-2026 și nu au participat la sesiunea I de examene a anului universitar 2025-2026;
Studenţii aflaţi în una din situaţiile prezentate la punctele A1 – A3 pot participa la sesiunea specială după completarea unei cereri la nivelul facultăţii, achitarea taxei de examinare (150 lei/evaluare) şi numai în condiţiile îndeplinirii obligaţiilor şcolare (laboratoare, teme de casă, proiect etc.) în perioada premergătoare datei de susţinere, după consultarea titularului de disciplină.
B. Au beneficiat de mobilități academice temporare, pe semestrul I al anului universitar 2025-2026, în cadrul programului ERASMUS+.
Studenţii aflaţi în mobilități temporare de studii pot participa la sesiunea specială după completarea unei cereri la nivelul facultăţii şi numai în condiţiile îndeplinirii obligaţiilor şcolare (laboratoare, teme de casă, proiect etc.) în perioada premergătoare datei de susţinere, după consultarea titularului de disciplină. Această categorie de studenți nu va achita taxe de examinare.
C. Alte situații, fortuite, documentate la nivelul facultăților cu delegarea autorității către decani.
Sesiunea specială de examene se va organiza și desfășura astfel:
- 30.03.2026 - 07.04.2026: depunerea cererilor de examinare;
- 20.04.2026 - 24.04.2026: desfăşurarea sesiunii de examene.