Anunțuri ADL-ANMB

Inscrieri IMO Basic pentru anul universitar 2017 - 2018

Inscrieri IMO Basic pentru anul universitar 2017 - 2018

de către Popa Adrian-
Număr de răspunsuri: 13

În perioada 20 noiembrie – 18 ianuarie, în cadrul Academiei Navale se fac înscrieri pentru cursurile IMO Basic, necesare obținerii carnetului de marinar și a brevetului de ofițer maritim aspirant. Aceste documente sunt emise de către Autoritatea Navala Română şi sunt obligatorii pentru studentii care doresc să efectueze stagiul de pregătire practică la bordul navelor comerciale.

Aceste cursuri sunt organizate în parteneriat cu CERONAV Constanta.

Înscrierea constă în completarea fișei de inscriere la sediul RoNoMar, Office 4, în cadrul Academiei Navale. Fișele de inscriere se regăsesc la biroul menționat anterior.

La aceste fișe de înscriere se atașează copia chitanței prin care s-a achitat la casieria Acadaemiei Navale taxa de înscriere în valoarea de 500 lei.

Înscrierile se fac zilnic, între orele 12.00 – 15.00.

Cursurile se vor desfășura în cadrul Academiei Navale în semestrul II al anului universitar 2017 – 2018.

La sfârșitul perioadei de instruire, studenții care au urmat cursurile IMO Basic vor susține evaluarea la sediul CERONAV. Certificatele vor fi emise de către CERONAV. Susținerea evaluării este condiționată de plata taxei de evaluare si certificare, la casieria CERONAV. Această taxă se va plăti la sfârșitul perioadei de instruire.

Ca răspuns la Popa Adrian

Re: Inscrieri IMO Basic pentru anul universitar 2017 - 2018

de către Popa Adrian-

Stimati studenti,

Va reamintesc ca sut in derulare inscrierile la cursurile IMO Basic, necesare obtinerii carnetului de marinar si a brevetului de ofiter maritim aspirant.

Fara acestea nu va puteti efectua stagiul de ambarcare necesar obtinerii brevetului de ofiter.

 

Ca răspuns la Popa Adrian

Re: Inscrieri IMO Basic pentru anul universitar 2017 - 2018

de către Popa Adrian-

Stimati studenti,

Am intocmit grupele pentru cursurile IMO. Ca principiu, sunt constituite 3 grupe, cu cate 3 subgrupe fiecare. Sedintele teoretice o sa le faceti cu grupa, iar cele practice cu subgrupa.

In fisierul atasat se afla nominal grupele si subgrupele. Orarul IMO va fi constituit pe aceste grupe/subgrupe.

Va rog sa identificati fiecare din cei inscrisi grupa respectiv subgrupa din care faceti parte

Ca răspuns la Popa Adrian

Re: Inscrieri IMO Basic pentru anul universitar 2017 - 2018

de către Popa Adrian-

Intrucat am avut o serie de solicitari de prelungire a termenului de inscriere la cursurile IMO Basic, cereri bazate pe o serie de motive obiective, am hotarat prelungirea termentului de inscriere pana in data de 31 ianuarie 2018.

Ca răspuns la Popa Adrian

Re: Inscrieri IMO Basic pentru anul universitar 2017 - 2018

de către Popa Adrian-

Intrucat in data de 31 ianuarie nu s-au putut primi cererile de inscriere la cursurile IMO, cei care au lasat pe ultima zi inscrierea, pot sa se inscrie si pe 01 februarie.

Ca răspuns la Popa Adrian

Re: Inscrieri IMO Basic pentru anul universitar 2017 - 2018

de către Popa Adrian-

Stimati studenti,

In acest moment s-a finalizat procesul de inscriere la cursurile IMO Basic.

Simt nevoia sa va multumesc pentru modul civilizat in care ati facut-o.

Atasat la acest mesaj regasiti tabelele cu cei care s-au inscris. Va rog sa verificati daca sunteti pe liste. In cazul in care constatati erori, va rog sa imi dati un email la adrian.popa@anmb.ro.

In cazul in care nu v-ati inscris, desi ati platit, va rog de asemenea sa ma contactati pe acelasi email.

In cazul in care nu ati platit, va rog sa nu ma mai deranjati, deoarece s-au terminat inscrierile pentru aceasta serie. Ati avut mai mult de 2 luni la dispozitie pentru acest lucru; timp in care ati fost anuntati prin intermediul acestui forum de 3 ori, de 3 ori prin email si odata prin sms.

Termen pentru a semnala erorile: 9 Februarie, ora 14.00.

Data estimata pentru inceperea cursului: 5 Martie.

Nu uitati, specific acestui curs este prezenta obligatorie la toate activitatile. Aceasta este o cerinta internationala impusa prin intermediul Autoritatii Navale Romane. Ca sa fiu mai bine inteles, nu se accepta nici o absenta. La aceste ore nu exita posibilitatea recuperarii activitatilor. Nu va speriati, nu este atat de rau pe cat suna, fiindca programul o sa fie suficient de lejer astfel incat sa aveti posibilitatea sa fiti prezenti, fara sa va afecteze foarte tare programul universitar.

PS: Cei care imi trimiteti un email, nu uitati ca trimititeti un email oficial catre unul din profesorii vostri. De aceea ma astept sa formulati email-ul ca atare. Nu vreau sa mai vad in email-urile pe care mi le trimiteti exprimarile pe care le folositi cand vorbiti cu prietenii vostrii. In toata cariera voastra o sa trimiteti in permanenta email-uri oficiale, si acum este timpul sa invatati cum se comunica folosind email-urile.

 

Ca răspuns la Popa Adrian

Re: Inscrieri IMO Basic pentru anul universitar 2017 - 2018

de către Popa Adrian-

Stimati studenti,

Aca cum v-am anuntat, luni, 05.03.2018 incepem cursurile IMO.

Atasat regasiti orarul primelor doua saptamani. Semnificatia prescurtarilor este urmatoarea:

G1, G2, G3 - Grupa 1, Grupa 2, Grupa 3

S1, S2, S3 - Subgrupa 1, Subgrupa 2, Subgrupa 3

ST - Sedinta Teoretica,

SP - Sedinta Practica,

CR1, CR2, CR3 - Conference Room 1, 2 sau 3 - Salile de predare din corpul RoNoMar

PV - Poligon Vitalitate

Un sfat pe care vi-l dau inainte de inceperea cursurilor: Tineti legatura intre voi si aveti grija la normele de conduita.

O sa tin legatura cu voi in principal prin intermediul acestui forum iar pentru cazurile in care apar modificari de ultima ora o sa va dau sms-uri catre numerele pe care le-ati dat cand v-ati inscris. In cursul zilei de azi sau maine o sa va dau sms-uri ca sa imi verific baza de date.

PS: Nu uitati ca prezenta este obligatorie; desigur ca veti gasi intelegere de la instructori in cazuri speciale, insa nu incercati sa abuzati de intelegerea lor fiindca nu pot face prea multe in acest sens. Regulamentele IMO impun prezenta 100%.

 

 

 

Ca răspuns la Popa Adrian

Re: Inscrieri IMO Basic pentru anul universitar 2017 - 2018

de către Popa Adrian-

Va astept astazi, 13 martie, in intervalul orar 11.30-12.30 si 13.30-15.00 la sediul RoNoMar, Office 4 sa ridicati suporturile de curs. Suporturile de curs se ridica individual, pe baza de semnatura.

Ca răspuns la Popa Adrian

Re: Inscrieri IMO Basic pentru anul universitar 2017 - 2018

de către Popa Adrian-

Intrucat urmeaza sa sustineti evaluari la primele module din cadrul IMO-Basic, am fost anuntat de catre CERONAV ca puteti platii taxa de examinare si certificare. Plata se face la sediul casieriei CERONAV si este de 350 lei (pretul este informativ, fiind de competenta CERONAV). Termen: 30 martie.

PS: Va rog sa verificati datele de pe chitantele pe care le primiti in momentul achitarii, acestea fiind datele care vor aparea si pe certificatele voastre

Ca răspuns la Popa Adrian

Re: Inscrieri IMO Basic pentru anul universitar 2017 - 2018

de către Popa Adrian-

Stimati studenti,

Atasat regasiti orarul IMO pentru urmatoarele doua saptamani.

Asa cum ati observat deja, apar modificari, care va sunt comunicate in timp util de catre coordonatorii CERONAV.

Aceste modificari apar in principal din faptul ca este de preferat a se efectua unele sedinte la sediul CERONAV, insa la nivelul nostru, al ANMB, nu avem informatii despre disponibilitatea bazei materiale a CERONAV.

Aceste modificari sunt efectuate in interesul superior al pregatirii voastre; scopul nostru nu este ca la final sa aveti un certificat, ci este ca la final sa aveti cunostintele si deprinderile necesare personalului navigant, iar certificatul care il obtineti sa fie doar o "adeverinta" care sa ateste aceste competente si deprinderi

De aceea, in cazul in care coordonatorii CERONAV va anunta s-au v-au anuntat programari orare care difera putin fata de ceea ce va comunic eu, sa luati in considerare in principal ceea ce v-au comunicat acestia.

 

Ca răspuns la Popa Adrian

Re: Inscrieri IMO Basic pentru anul universitar 2017 - 2018

de către Popa Adrian-

Am fost anuntat de doamna Liliana Martes ca urmatorii studenti trebuie sa sustina reexaminare la PSSR:

G1SI - -------------------

G1S2 – ANGHEL R, BARBU PREDA, BOBOC V, DUMITRU A, HANGANU S, HAPLIUC, PELIN, STOIAN L

G1S3 – BOBE G, VILCU N, VOICA M

G2S1 – GHINEA M, GIRTONE, GRAMA A, MARIA A, MARINESCU, NEACSU V

G2S2 – CHIREA A, CIOBOTARU V, SEITMOLA, STREJOIU C, TANASE B

G2S3 – LIOLIU, PETRUS, SION L, TOADER ST, TUDORACHE A

G3S1 – GANESCU, VASILIEV

G3S2 – BALAN A, IONESCU F, RADU A

G3S3 – FERARU, GHEORGHE A, GRASU T, SOCA I

Reexaminare va avea loc in data de 25.05.2018 ora 10:10 la sediul din CERONAV, str Pescarilor, etj 2 sala 208.

Pentru a putea sustine reexaminarea trebuie platita taxa de reexaminare la casieria CERONAV.

 

Ca răspuns la Popa Adrian

Re: Inscrieri IMO Basic pentru anul universitar 2017 - 2018

de către Popa Adrian-

Am fost anuntati de catre CERONAV ca puteti ridica certificatele atat pentru IMO Basic cat si SSD incepand cu data de 02 iulie 2018.

Certificatele se ridica personal de la sediul CERONAV din Strada Pescarilor nr 69.

Trebuie sa aveti la voi dovada achitarii examinarilor.

In cazul in care ati sustinut a doua examinare la unul din module trebuie sa aveti la voi si dovada platii reexaminarilor.